EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish
 

TIBBİ JEOLOJİ ÇALIŞTAYI ARAZİ GEZİ PROGRAMI (6-Aralık 2013)

 

Tıbbi Jeoloji ve Jeolojik Oluşumlar 

08:30–10:30               Antalya’dan Alanya hareket

10:30–12:00               Alanya Damlataş Mağarası gezisi (Web 1) (Web 2)

12:00–13:00               Dim Mağarasına hareket

13:00–14:00               Dim Kafe – Restaurantta öğle yemeği

14:00–16:00               Dim Mağarası (Giriş ve kokteyl Mağ-Tur A.Ş.’nin ikramıdır.)

16:00–17:30               Kokteyl

17:30–20:00               Alanya’dan Antalya’ya dönüş.DAMLATAŞ MAĞARASI 

      Damlataş Mağarası, Alanya şehir merkezinde ve sahile yakın bir yerde bulunmaktadır. Mağara 1948 yılında vapur iskelesi yapılırken taş ocağı olarak işletilen alanda dinamit patlatılması esnasında tesadüfen bulunmuştur. Bu mağaranın turizme kazandırılmasında Alanya turizminin öncüsü olan Galip dedenin emeği çok geçmiştir. Mağaranın bulunduğu yer Alanya Belediyesi tarafından istimlak edilerek altyapı, çevre düzeni, ışıklandırma işlemleri tamamlanarak turizme açılmıştır. Mağaranın bulunuşu ile başlayan yerli turizmi kısa zamanda yabancı turistlerin de gelişleriyle bugünkü konumunu kazanmıştır.

      Damlataş Mağarası’na girişte 20-30 metrelik bir yol ile 13-14 metre çapında ve 15 metre yüksekliğinde silindir bir boşluğa benzeyen düzlüğe ulaşılmaktadır. Bu alanda damlayan suların oluşturduğu çok güzel sarkıt-dikit ve sarkıt-dikit birleşmesinden oluşan sütunlar bulunmaktadır. Tanımlanan alandan merdivenlerle altta bulunan ikinci düzlüğe inildiğinde benzer oluşukların değişik şekilleri görülebilmektedir.

      Damlataş Mağarası’nın Alanya turizmine açıldığı yıllardan bu yana yer bilimciler ile tıp doktorlarının yaptıkları incelemelerin sonuçlarına göre mağarada yüksek oranda nem, alçak basınç ve radyoaktivite mevcuttur. 10-15 bin yıllık oluşum yaşı olduğu tahmin edilen Damlataş Mağarası’nın sıcaklığı yaklaşık 22o C dır. Mağara havasında %71 azot, %20,5 oksijen ve %0,005 karbodioksit ile sınırlı miktarda radyoaktivite bulunmaktadır. Mağara içinde nem oranı %95 ve basınç da 760 mm dir. Yapılmış olan araştırmalara göre mağara içindeki atmosferik ortamın astım hastalığına iyi geldiği kabul edilmektedir. Günümüzde doktor raporu olması şartıyla 21 er günlük ve her sabah 6-11 saatleri arasında olacak şekilde kürler yapılmaktadır.


DİM MAĞARASI 

      Dim Mağarası, Alanya’nın Kestel Beldesi yakınında olup, Dim Çayı Vadisi’nin güney yamaçlarında yer almaktadır. Mağara girişinin denizden yüksekliği 232 metredir. Antalya Havalimanı’na 134Km, Alanya şehir merkezine 11km mesafede olan mağaraya sahil yolundan, Dim Çayı’ndan ve Kestel Beldesi içinden asfalt yol ile gidilmektedir. Mağaranın incelenerek ortaya çıkartılması MTA (Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü)’nın katkılarıyla 1986 yılında olmuştur. MAĞ-TUR A.Ş. tarafından mağaranın projelendirilip ziyarete açılması ise 1998 yılı sonunda gerçekleşmiştir. 1999 yılında ek tesisleri tamamlanarak hizmete girmiş olan mağara çevresinde sosyal gereksinimleri yapılar yanında 150 kişiye hizmet verebilecek Dim Cafe&Restaurant’ı bulunmaktadır. 360 metre uzunluğunda olan mağara içi Pamukkale salonu, Org salonu, Avizeli salon ve Göl salonu olarak adlandırılmış olan dört ana bölümden oluşmaktadır. Gezi yolları boyunca mağaranın eni ve yüksekliği değişken olup, genellikle 10-15 metre arasındadır. Yolların her iki tarafında sarkıt, dikit, perde ve makarna oluşumları hayranlıkla izlenebilmektedir. Damlataş oluşumunun devam etmekte olduğu mağaranın Pamukkale Salonunda bulunan mağara gülleri ile göl salonundaki gizemli göl görülmeye değer apayrı güzellikler sunmaktadır.

      Dim Mağarasının içinde hava sıcaklığı yılın oniki ayında yaklaşık 18o C , basınç 990 hpa ve nem de %70 oranındadır. Mağara içinde bulunan sarkıt ve dikitlerin çeşitleri görünümleri yanında ferahlık veren hava sirkülasyonu, koridorların gizemli görünümü ile insana huzur verici bir ortama sahiptir. Dim Mağarası’ndan Akdenizin ılık ve berrak sularını, Alanya Kalesini, Toroslar’ın karlı dağlarını aynı anda görme olanağı bulunmaktadır.Yararlanılan kaynaklar 

  • Damlataş Mağarası tanıtım broşürü, Alanya belediyesi, www.alanya.bel.tr –www.alanya.cc
  • Dim Mağarası tanıtım broşürü, MAĞ-TUR A.Ş. Dim Mağarası işletmesi, www.dimmagarası.com.tr – www.dimcave.com.tr
  • Caverns of Antalya, 2012, Turkish Republic Governorship of Antalya, Provincial Directorate of Culture and TourismGezi Lideri: Fuat Şaroğlu,

Gezi Yrd. Koray Koç

 
Bu Site : 131604 Defa Görüntülendi
Antalya, 2012